SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 máj. 23. - 19:20

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 50 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 03. - 10:01 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
adalékanyag (szó szerint!) a szépségekhez:

találtam egy angol céget, intarziakészítőknek árul mindenfélét, többek között 0.6 mm vastag, 1 m hosszú, különböző szélességű furnércsíkokat is.
Ami izgalmas, az az, hogy minden modellező álmát, puszpángot is tartanak, természetesen (láz)álom áron :shock:

http://www.originalmarquetry.co.uk/product_details_335.htm

lehet, hogy nagyobb tételben kéne rendelni :twisted:
(vagy kivágom a kertben a puszpáng/buxus) bokrot :D


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 04. - 20:37 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
Sajnos az intarziázó furnér a mi céljainkra nem alkalmas.
Túl vékony.
A palánkoláshoz általában 1,5 - 2 mm vastag anyagot illik használni.
Ez a vastagság még kellően hajlékony, és csavarható.
Ilyen méretű léceket gyártani viszont nem egyszerű feladat.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 04. - 21:33 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Nem is a törzs, hanem a dekk borítására gondoltam (alá persze egy sima rétegelt lap a mechanikai szilárdsághoz).
De vannak nekik vastagabb anyagaik is (1,5-3 mm) a legvadabb fákból.
http://www.originalmarquetry.co.uk/category_Saw_Cut_Veneers_2.htm

Az árakat elnézve lehet hogy olcsóbb bearanyozni a törzset, én inkább csak nézelődöm... :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 05. - 18:15 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
Az a szerencse, hogy a XIII. ker. Bulcsú utcai barkácsboltban lehet kapni nagyon jó minőségű borovi fenyő lécet 10 mm vastagságban, különböző szélességűt.
Ha 6 - 7 cm széleset felszeletelek 3 mm-re, akkor már nagyon baráti ár jön ki folyóméterre átszámolva, és nem kell alátétlemez.
Én hársfát fogok gyártani a palánkoláshoz, de a fedélzetnél jobb a fenyő, mert annak van mintázata.
A hársfa azért érdekes, mert nagyon homogén a sejtszerkezete, így szinte minden irányban könnyen hajlítható, fehér, ergo nagyon jól pácolható, és nem szálkásodik mint a fenyő.
Csiszolni is sokkal könnyebb.
Ugyan az eltelt néhány napban nem sokat tudtam foglalkozni cutterrel, pedig már csak négy borda hiányzik, de azért haladtam egy keveset.
Most, hogy leesett a hó, és erős mínuszok vannak az erdőben, valószínűleg a hétvégére komplett lesz a vázszerkezet.
Képek majd akkor, illetve menet közben Frenky projektje miatt, majd azon a topikon.
Ennek egyszerűen az az oka, hogy meg akarom mutatni neki a bordaépítés menetét.
Előzetesként annyit, hogy a lustaság győzött, így csináltam egy pantográfot, mert untam a szerkesztgetést. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 06. - 18:43 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
Sajnos, marad a kézi szerkesztgetés.
Ugyan a pantográf jól működik, de nincs még két kezem, hogy a rajzolásnál besegítsek.
Pedig, milyen jó lett volna.
Képek a szerkesztés menetéről, majd a Benjamin W. Lathan topikon.

Üdv mindenkinek
Manópapa


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 06. - 21:43 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia!

Ha egy bordán megmutatod, az összeset megcsinálom gépen. (és átküldöm neked is :D ) a kívánt méretben. Legalább ellenőrizheted, hogy jól csináltam-e.

Üdv: Zoli


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 07. - 10:00 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
Manópapa írta:
Sajnos, marad a kézi szerkesztgetés.
Ugyan a pantográf jól működik, de nincs még két kezem, hogy a rajzolásnál besegítsek.
Pedig, milyen jó lett volna.
Képek a szerkesztés menetéről, majd a Benjamin W. Lathan topikon.

Üdv mindenkinek
Manópapa


Javaslom a Coreldraw-t. A nálam bevállt eljárás: a tervrajzot a kívánt méretre nagyítom Corelben, körberajzolom a terven lévő alkattrészeket, majd az így nyert rajzokat teszés szerint forgatva, más rajzrészleteket is felhasználva megszerkesztem/rajzolom a hiányzó részeket.

Előnye az eljárásnak, hogyha mégis más mérteben akarom elkészíteni a hajót, mint ahogy elkezdtem a rajzolást, akkor az átméretezés néhány másodperc.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 07. - 16:16 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
Köszönöm Frenkynek a felajánlást, illetve Mamutnak a javaslatát, de én más módszert szoktam alkalmazni.
A lényege, hogy megnézem a kívánt kép tulajdonságait, mondjuk egy rajz adatain szerepel hogy dpi 4200, és ezt megszorzom a kívánt nagyítás értékével, majd az új képen kijelölöm azt a részletet amire szükségem van, egér jobb klikk, és a kijelölt rész a kép.
Ezt nyomtatom eredeti dpi méretben, és az garantáltan pontos.
A szerkesztést azért akarom megmutatni, mert mi van akkor, ha nincs gép?
Megáll az élet?
Ráadásul egészen kis rajzokat is korrektül lehet nagyítani vagy épp fordítva, kicsinyíteni egy kis türelemmel.
Csak mellékesen jegyzem meg, hogy nekem most nem áll rendelkezésemre nyomtató, így ez is behatárol.
Nővéremhez szoktam átmenni egy egy rajzot kinyomtatni, de mivel ő könyvel, így nem örül ha a gépére rátelepszem órákra.
Marad tehát a régi, jól bevált módszer.
A másik ok, hogy a szerkesztéssel foglalkozom, az egyszerűen az, hogy mára már szinte senki nem emlékszik ezekre a fogásokra, pedig sokszor lehet hasznos.

Ennek ellenére, ha tehetem, én is a könnyebb utat választom.

Üdv Mindenkinek
Manópapa


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 07. - 20:48 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok

A corel-t én is rendszeresen használom, nagyon hasznos eszköz, főleg, hogy bármikor átméretezhető, módosítható a rajz,meg még más, cad-cam szoftwereket, elsősorban, mert bonyolultabb formákat ( ami nem egyenes :D ) általában cnc-vel szoktam kivágni.
De: Azért örülök, hogy Szilveszter önzetlenül segít, mert eddig csak olyan modellt készítettem, aminek a komplett sablon rajzai készen voltak, és idegesít, hogy nem tudom, hogy hogy kell ezeket a vonalrajzokat használni. Persze a körberajzolás egyszerű, de még sok alakítani való van rajta, hogy használható legyen, ehhez pedig tudni kell használni a rajzot.

Azért is írtam, hogy megcsinálom, mert így gyakorlom is, amit tanulok tőled, másrészt addig is tudsz haladni a cuttereddel, amíg elkészülök vele.

Viszont ha nyomtatási gondjaid vannak, szívesen kinyomtatom a rajzokat ,és elküldöm postán

Üdv: Zoli


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 07. - 23:36 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Manópapa, mindenki!

Ha szükséges, nekem is van A/1+-ig nyomtatási lehetőségem. Postán el tudom küldeni. Azt nem tudom hajtás nélkül, csak simán összetekerve, hogy érdemes elküldeni, hogy meg is érkezzen épségben. Ha valakinek ilyen gondja van, írjon pü-t.

Manópapa, a 10 mm-es fenyő léceket mivel szoktad szeletelni? Kör/szalagfűrész? Jó lenne egy Proxxon kis körfűrész ilyen munkára, de ökör ára van, így egyelőre nem lesz. Néztem olcsóbb asztali körfűrészeket, hogy esetleg arra fel lehetne szerelni a Proxxon finom vídiás vágótárcsáját, de persze nem egyezik a tengyely átmérője. Szeretném megoldani a lécgyártást saját magam, hogy ne kelljen boltból vásárolnom. A tetőléc nagyon jó, lehet veszek még ebből, mert tényleg ritkán(eddig még nem) látok ilyen szép egyenes sűrű szálú árut.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 08. - 16:51 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
ranti írta:
Manópapa, mindenki!

Ha szükséges, nekem is van A/1+-ig nyomtatási lehetőségem. Postán el tudom küldeni. Azt nem tudom hajtás nélkül, csak simán összetekerve, hogy érdemes elküldeni, hogy meg is érkezzen épségben. Ha valakinek ilyen gondja van, írjon pü-t.

Manópapa, a 10 mm-es fenyő léceket mivel szoktad szeletelni? Kör/szalagfűrész? Jó lenne egy Proxxon kis körfűrész ilyen munkára, de ökör ára van, így egyelőre nem lesz. Néztem olcsóbb asztali körfűrészeket, hogy esetleg arra fel lehetne szerelni a Proxxon finom vídiás vágótárcsáját, de persze nem egyezik a tengyely átmérője. Szeretném megoldani a lécgyártást saját magam, hogy ne kelljen boltból vásárolnom. A tetőléc nagyon jó, lehet veszek még ebből, mert tényleg ritkán(eddig még nem) látok ilyen szép egyenes sűrű szálú árut.


Kedves ranti

Én körfűrészt használok a fenyő szeletelésére, de erre a célra egy sima mezei körfűrész is jó, ha egy bútorlapra alulról csavarozod fel.
Lényegében egy egyszerű asztali körfűrészt csinálsz belőle.
A finom fogazású keményfém lapkás tárcsákat nem ajánlom fenyőhöz, mert a gyanta ráég, és előbb utóbb használhatatlan lesz.
Azok a tárcsák bútorlaphoz valók.
A gyorsacél (HSS) lapok viszont nagy méretválasztékkal, és olcsón kaphatóak.
Azokat is időnként illik petróleummal átmosni a gyanta miatt.
A nyomtatással kapcsolatban majd szeretném igénybe venni a segítségedet frenky projektjéhez, de a kezdeti segítséghez még nemlesz rá szükség.
Ha küldesz egy email címet, akkor elküldöm azt a néhány rajzot, amit szeretnék felnagyítani 2.4 szeresére.

Üdv Manópapa


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 08. - 17:04 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
Üdv Mindenkinek

A borda építése frenkynek. :D

Lényegében, két darab fél borda ami készül, így a rajz tükrözés nélkül használható, és a kivitelezés is anyagtakarékos.

Kép

A két darab satuban összefogva egyformára van csiszolva.

Kép

A borda szárán lévő jelölés a fedélzet gerendázatának a szintje.
Ez azért fontos, mert frenky schoonerének bordái is hasonlóképpen fognak készülni, de ott négy darabból.
Egy pár teljes félborda, és egy pár ami csak a fedélzet vonaláig tart, leszámítva belőle a gerenda szélességét.
Tehát egy hosszú és egy rövid félborda összeragasztva, illetve ugyan ez a szemben lévő oldalon.
Ezért írtam privát levelezésünkben, hogy a 3 mm vastag balsa jó lesz bordának.
Két darab összeragasztva 6 mm de csak a fedélzetig, a fedélzet feletti rész már csak 3 mm ami szépen mutat mint korlát oszlop.
Mivel a cutter bordázata eleve 6 mm vastag hársfából készült, így a fedélzet gerendája két oldalról csak rá van ragasztva.

Kép

Folyt. köv:

Manópapa


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 09. - 9:48 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
Üdv Mindenkinek

A már már kész vázszerkezet.

Kép

Kép


Kép

A héten még megkapja a fedélzet vonalán körbefutó dörzsfákat kívülről, hogy merevítse a szerkezetet, és utána kezdődik a nemszeretem munka,
vagyis a csiszolás, a csiszolás, a csiszolás.
Az utolsó két borda szándékosan nem kapta még meg a fedélzet gerendáját, mert a kormányszerkezet beépítésénél útban lenne.

Folyt. köv:

Manópapa


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 09. - 11:06 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
csak bámulok.... :shock: :shock: :shock:
Nagyon szép munka, gratulálok! Kár lesz eltakarni a palánkolással... :lol:
(azért lenne egy kérdésem: Manópapa, te mikor alszol????)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 09. - 11:19 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
ZF írta:
csak bámulok.... :shock: :shock: :shock:
Nagyon szép munka, gratulálok! Kár lesz eltakarni a palánkolással... :lol:
(azért lenne egy kérdésem: Manópapa, te mikor alszol????)


Este 10 után, reggel 6-ig. :D
Persze ha bejön az enyhülés, és ki lehet menni az erdőbe, akkor már kevesebb időm lesz, mert 8-tól 4-ig az erdészetnél dolgozom.
A Duna Ipoly Nemzeti Park a Pilisi erdőgazdasághoz tartozik, így van mit bejárni bőven, még ha hoznak, visznek is.
De térjek vissza a cutterhez.
Ha balsából építeném, már kész lenne.
Naxos alig másfél hét volt.
Igaz, ott nem kellett szerkesztgetnem.
Jelenleg inkább a belső részekkel foglalkozom, mert mindent bele kell építenem palánkolás előtt, így van időm a bordákat gömbhéj formára csiszolni, illetve a fedélzeti gerendázaton kivágni a nyílásokat.

Üdv Manópapa


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 50 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség