SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 máj. 18. - 13:35

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 5 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Schooner építés.
HozzászólásElküldve: 2012 márc. 16. - 19:49 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Tisztelt vitorlás építők...
Üdvözlök mindenkit.Remélem van még aki emlékszik rám.
Van szerencsém bejelenteni, hogy ismét elkaptam a vitorlás építés betegségét.Ez nálam 2009 jan. 30 tól lappangó szakát élte, de most ismét felerősödött.Megígértem,a régi tagoknak, hogy építek egy schoonert,amit akkor el is kezdtem,de csak most kerül sor a folytatásra.A hajó teljesen saját tervezésű és kivitelezésű.Ki induló pont egy kép volt.A hajó mérete:Hossza 850mm.szélessége 210 mm., magassága a tőkesúly aljától a fedélzetig 200 mm.Anyaga fa.megpróbálok képet is feltenni, ha nem sikerül, később pótolom.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 márc. 17. - 10:08 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
És a képek:

Kép
http://csibor.surmanzs.fotoalbum.hu/?ge ... d/17870770

Kép
http://csibor.surmanzs.fotoalbum.hu/?ge ... d/17870772

Kép
http://csibor.surmanzs.fotoalbum.hu/?ge ... d/17870773

Kép
http://csibor.surmanzs.fotoalbum.hu/?ge ... d/17870775

Kép
http://csibor.surmanzs.fotoalbum.hu/?ge ... d/17870777


Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Szervo
HozzászólásElküldve: 2012 okt. 19. - 19:08 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Tisztelt kollégák...
Úgy látom nem nagyon érdekel senkit a schooner építés.Hogy mégis előkerüljön a téma, szeretnék érdeklődni, hogy a vitorla mozgatásához milyen szervó szükséges és a megfelelő szervó milyen tulajdonsággal kell, hogy rendelkezzen?Gondolok itt arra, hogy hány fokos minimális kitérést kell tudnia, vagy milyen húzóerőt kell produkálnia?Miről ismerem fel a megfelelő szerkezetet?
A hajóba beépítésre kerül az elgondolásom szerint három szervó:egy a kormánylapát,egy a fővitorlák és egy az orrvitorlák mozgatására.Ha nem szakszerű a vitorlák megnevezése, kérem nézzék el egy kezdőnek.
Pillanatnyilag három szervóm van:Futaba FPS148,Super Tec S1251T/2BB és Futaba S3003 típusú.Ezek csak maximum 45 fokot tudnak kitérni jobbra és balra.Ha lehet kérnék pontos típus jelölést a beszerzés meg könnyítésére.Ha pedig a beszerzés helyét is megtudhatnám,az mindenképpen sokat segítene.
Ritkán kérek segítséget, de akkor jó sokat.
Sikeres hajóépítést és szép őszi hajózást kíván:M.Tibor.(gőzgépész)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 nov. 26. - 11:11 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Gőzgépész!

Nagyon szép formájú ez a schooner. Ahogy olvastam a hajót te magad tervezted. Ez tök jó :) Remélem hamarosan látjuk úszni is!

A vitorlázat vezérléséhez tudok egy kis segítséget nyújtani, mivel az én hajóm vitorlázata (Dulcibella) is hasonló. A két orrvitorla egymással fedésben van, itt egy külön szervó húzza át a két orrvitorlát egyszerre a hajó egyik oldaláról a másikra. A fővitorlát pedig egy külön szervó húzza be. Nálam mindkettő csörlős kivitelű, nekem ez bejött, itt nincs gond az erővel. Előtte 5kg-os karossal próbálkoztam, de az gyengének bizonyult.
Rajzokat és leírást a vitorla mozgatásról a Dulcibella topicban találsz, itt eléggé kiveséztük a témát. Ha bármi kérdés van, akkor szívesen segítek. Elnézést ha nem rögtön megy a válasz, mostanában ritkán nézem a fórumot, de akkor majd igyekszem többet.

Nem tudom, a tervezésnél mennyire számoltál, hogy mennyire lesz stabil a hajó. A hajó méretéből adódóan (összehasonlítva hasonló méretű hajókkal) szerintem egy kivehető tőkesúly készítése célszerű lenne. Ami úsztatáskor benn van, a polcon meg kiveszed. Nagy hajó lekicsinyítését kicsit tanulmányoztam amikor elhatároztam, hogy tervbe veszem az Eleonora nevű 40m-es yacht megépítését modellben - és ezeknél a "scale" modelleknél szinte elkerülhetetlen a kivehető tőkesúly. Javaslom, hogy a deck befejezése előtt, amíg még könnyen faragható a hajó, kicsit járd körbe ezt a témát (főleg angol nyelvű fórumokon találsz sok hozzászólást ha beírod, hogy schooner építés).

Üdv,
Ákos


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Schooner építés
HozzászólásElküldve: 2012 nov. 26. - 20:11 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Akos...
Köszönöm az észrevételeidet.Jó az ha egy nálam gyakorlottabbal sikerül megbeszélni az építés problémáit, különösen olyannak, mint én aki vitorlás hajót csak messziről látott.
Az elindulási alap a Valdívia schooner modell.Az eredeti modellt sajnos a méretei miatt nem tudnám szállítani.Így ezért - és az ára miatt (300 000.-Ft)- sajnos elérhetetlen álom marad.
A neten találtam szerelési tanácsokat és rajzokat. Eddig ezek alapján dolgoztam (milyen lassan!)A 4 fordulatos csörlők beszerzése most folyik, de -10 áll a készlet a Hobby Kingnél.Máshol csak sokkal drágábbat találtam Így most áll az építés.A tőkesúllyal kapcsolatban változtattam a terven.Készítek fotót és felteszem.
Minden jót kíván:Tibor.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 5 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség