SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 máj. 20. - 19:16

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 35 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 06. - 14:58 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Itt a nyár, ideje egy kicsit lazább témát elővenni mint az állandó gőzgép, meg fúrás meg esztergálás... :lol: :lol:

A springer építés közben igen megkedveltem a tolóhajókat (munkahajókat) és úgy gondoltam egyszer majd építek (összerakok) egy ilyet. Terveim között 1:20 illetve 1:35 méretarányban megépíthető modellek vannak. A Thyssen igen közel áll az 1:35 höz, és így alternatíva volt számomra. Szerencsés körülmények között hozzájutottam egy elkezdett kitthez. Természetesen mint minden megkezdett kittre erre is igaz volt, hogy azért adta tovább tulajdonosa mert nem igazán gondolta végig mennyire komoly munka egy ilyet összerakni. Sry mester egyik topicjában utalt erre, de én is mutatok egy-két elrettentő képet.

A kit elemei az alábbi - igen viharvert dobozban - találhatóak:

Kép

Kinyitva sem bizalomgerjesztőbb a látvány:

Kép

Ami pozitívum, a doboz tartalmazza a fitting setet, azaz a fedélzeti szerelvény csomagot.

Kép

Indítsunk egy kis borzongással, lássuk az egy darabból álló ABS testet, pontosabban annak összeépítését a rétegelt lemez fedélzettel:

Kép
Kép
Kép

Ezek alapján az első dolog az ijesztő "gányolás" óvatos eltávolítása, a test és fedélzet szétválasztása, tisztítása és méltó módon történő összeépítése.

folyt. köv...

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 06. - 18:51 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

A "gány" eltávolítása a relatíve puha ABS testről fogtechnikusi gyakorlatot, szerszámokat és türelmet igényel. Ezért csak időnként amikor nagyon "happy" vagyok fogok bele, kicsit visszafogandó magamat.

Szerencsére a felépítmény jelentős része fa (rétegelt lemez) így van olyan amiben jónak mondhatom magamat. A konstrukció a hagyományos, rétegelt lemez fenyőfa lécek segítségével ragasztva.

A munkát az elemek beszámozása, anyagjegyzék és tervrajz segíti.

Természetesen a stancolt elemek "kitörését" követően mindegyik csiszolandó, trimmelendő. Illik többször "szárazon" ragasztó nélkül összerakni, összepróbálni az egyes elemeket.

Egyes konstrukciós megoldások "amatőr" jellegűek, jellemzően nem elég vastag a javasolt faanyag, vagy nem elegendő a ragasztásra kijelölt illeszkedő felület. Ez egy kis plussz léc betoldásával orvosolható.

Elsőként a "gépház" elemei "kitörve":

Kép

A csatlakozó lécezés felragasztva:

Kép

folyt. köv...

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 07. - 10:18 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
Van hozzá hajtómű is?
Pontosan milyen léptékű a modell?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 07. - 16:39 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
mamut írta:
Van hozzá hajtómű is?
Pontosan milyen léptékű a modell?



Szia!

Van hozzá 2 db. "régi" típusú Voith - Schneider hajtómű. De megépíthető eggyel is, vagy 2 db. Schottel meghajtóval. A pontos méretarány 1:38. Kb 70cm hosszú, 25 cm széles.

Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 08. - 7:45 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Amíg az alsó rész elemei száradnak, elkezdjük a középső rész elemeinek összeállítását.

Elsőként az elemek "kitörése", élek csiszolása:

Kép

A szükséges lécek felragasztása. A lécek hosszára figyelni kell, hogy összeállításkor a csatlakozó oldal léceinek is "legyen hely"...

Kép

És persze olyan apróságra is figyelni kell, hogy a 74 számú elem "beleül" a két hosszabbik oldal közé, így azokon a lemezvastagsággal lejjebb kell a lécet ragasztani!

Az aránylag kis méret és a közbezárt alaplemez miatt nem kell különösebb előkészület a végleges ragasztáshoz. Egyik hajóépítő lemezen folpackoztam egy kis területet, és a PATTEX tape fogta össze száradásig. Ragasztózás után derékszöggel ellenőrizve, hagytam megszáradni.

Kép

A már említett "hely kihagyása" a tetőlemezhez:

Kép

folyt köv...

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 08. - 12:21 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Húha!
Gézabátyám erősen felcsigáztál azzal a vioth-schneider hajtóművel. Valahogyan találhatunk módot arra, hogy az egyiket egy kcsit szét szedhessem és megnézhessem?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 08. - 13:19 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
otako írta:
Húha!
Gézabátyám erősen felcsigáztál azzal a vioth-schneider hajtóművel. Valahogyan találhatunk módot arra, hogy az egyiket egy kcsit szét szedhessem és megnézhessem?


Szia!

Találhatunk módot, de úgy emlékszem egyszer már PDF-ben elküldtem a műhelyrajzát egy ilyennek. Ha nem neked akkor szólj és neked is elküldöm... :oops: :oops:

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 08. - 13:23 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Akit a VSP működése érdekel az alábbi linken megnézheti:

http://www.voithturbo.com/545950.htm

Aki többet akar tudni a modellméretű VSP müködéséről, vagy építeni akar egyet annak ezt a könyvet ajánlom 8) 8)

Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 08. - 13:52 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Tisztelt RGform!

A műhelyrajzos pdf-et én is szeretném elkérni. Érdekel ez a szerkezet. :)
Az elérhetőségeim megtalálhatóak a profilomban.
Előre is nagyon szépen köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 09. - 21:28 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok!

Készül a 3D modell a Voith hajtóműről. Ha kész lesz, jelezni fogom a 3D modellezés topicban. Aki igényt tart rá, annak eljuttatom.
A terveket ezúton is köszönöm RGformnak!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 11. - 19:20 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

A "gépház" összeállításához ha nagyon korrektek akarnánk lenni, egy kis segéd "keretet" kellene építeni. Szerencsére "kerülő" úton is elég pontosan össze lehet állítani a szerkezetet.

Elsőként - megkönnyítendő a derékszögbe állítást - az építőlapra felrajzoljuk a gépház körvonalát.

Kép

Nekem szerencsére van egy megfelelő "szerszám" a műhelyben ami segít az ilyen alkatrészek ragasztásában. Ez egy szilárd "bázisvonalat" ad bármilyen dobozszerkezetnek. Ennek lehet súlyokkal nekinyomni a ragasztandó elemeket.

Kép

Természetesen az elemeket igen precízen kell előkészíteni, ahhoz, hogy megspórolhassuk a külső pontos rögzítést. A elemeknek úgy kell illeszkedniük, hogy "összegumizva" is szilárd doboz konstrukciót alkossanak. Ilyenkor ragasztószalagokkal és súlyokkal a ragasztó száradásáig biztosan és pontosan tudjuk "megtartani" az elemeket.

Kép
Kép

folyt köv...

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 13. - 18:29 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

A tolóhajókra jellemző 3 részes felépítmény elengedhetetlen részei a kéményeket, szellőzőket egyéb gépészetet kiemelő felépítmény elemek. A képen jól láthatóan a Thyssen 4 ilyennel rendelkezik.

Kép

A már megszokott módon, rétegelt lemez darabkák, fenyőléccel erősítve, összeragasztva:

Kép
Kép

Ezek összeragasztva hasáb alakú elemeket alkotnak:

Kép
Kép

Valahogy így kell elképzelni majd a végleges helyükön:

Kép


folyt. köv...

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 14. - 6:28 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Elérkeztünk a tolóhajók legreprezentatívabb eleméhez, a vezetőfülkéhez. Eddig relatíve problémamentes volt az építés, mintegy igazolva azokat akik nem tartják igazi modellezésnek a kittek összerakását. Vannak akik fórumokon minden alkalommal hangsúlyozzák ezt, szerintem feleslegesen szűkítve a hajómodellezők amúgy sem népes táborát. A vezetőfülke összerakása kicsit változtathat ezen a véleményen - legalábbis jelen esetben.

A vezetőfülke alkatrészei:
Kép

Az ilyen nagy ablakos elemek rétegelt lemezből igen pontos stancolást igényelnek, erre még a GRAUPNER sem képes! :evil: :evil:

Kép
Kép

Nyilvánvaló még összerakás előtt a fülke elemeinek belsejét glettelni, csiszolni kell, hogy az ablakok megfelelő kontúrt kapjanak.

Az esetemben tovább nehezíti a dolgot, hogy a megszerzett kittből hiányzik a formára sajtolt ablakos eleje a kabinnak, így azt nekem kell elkészítenem:

Kép

Az is kitt sajátossága, hogy a kabin belső berendezését részletesen tárgyalja, de mint a rajzon jelzi még anyagot sem ad hozzá, azt teljesen nekünk kell elkészítenünk:

Kép

Ezek alapján úgy érzem jogos azt mondani, hogy aki berendezve megfelelő minőségben, "csinosan" összerakja a vezetőfülkét csak a hajómodellezők közé való! 8) 8)

folyt köv.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 14. - 18:51 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Az érdeklődőknek a GRAUPNER VSP elemeiről egy kép:

Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 15. - 10:08 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Látod, látod! Tudtam én, hogy egyszerűbben van megépítve a dolog mint aműhelyrajzok alapján összeálló VSP. :twisted:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 35 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség